RAEPROMENAAD 2013

  1. juuni – 11. august Pärnu Raehoovis

Kontserdisari hubases ja ajaloohõngulises Raehoovis tutvustab taas erinevaid koosseise ja muusikastiile, samal ajal hoides kammermuusika raame. Raehoovi loodame sel suvel saada ka uue lava ja väikese välikatuse eestimaa heitlike ilmaolude kaitseks, kuigi väga halva ilmaga saame kontserdi alati Raekoja saali kolida.

Pühapäeval, 30. juunil kell 20 Pärnu Raehoovis
Pärnu käsikellade ansambel AGAPELLA
Dirigent Elo Kesküla

Pühapäeval, 30. juunil kell 20 Pärnu Raehoovis
SUVEKUMIN
Pärnu käsikellastuudio kontsertansambel
Solistid Getter-Heleen Aron ja Eliisabet Tiits
Dirigent Elo Kesküla
Kavas Valgre, Ojakäär, Sisask, Podelski jt

Pärnu käsikellastuudio kontsertansambel koosneb Pärnu parimatest ja vilunumatest noortest käsikellamängijatest ning pakub kuulajale värvika ja mitmekesise valiku käsikellamuusikast.

Kavast võib leida nii maailmakuulsaid klassikapärleid, rahvamuusika seadeid kodust ja laiast ilmast, Eesti autorite loomingut kui ka näiteks filmimuusikat ja rockballaade.

Arranžeeringuid käsikellaansamblile teeb Elo Kesküla, kes on ühtlasi ka ansambli juhendajaks. Koosseis armastab „lammutada tüüpilise käsikellaansambli piire“- koos katsetatakse kõiki musitseerimisvorme ja -stiile ning tehakse koostööd erinevate vokaal- ja instrumentaalsolistidega, kooridega, rahvamuusikutega jne.

Ansambli kontserdile annavad värvi juurde kaks noort Pärnu lauljannat – Eliisabet Tiits ja Getter-Heleen Aron (juhendaja Anne Uusna).

Kaks käsikellamängijat lõpetasid sel kevadel gümnaasiumi, siirduvad Pärnust edasistele õpingutele ning sügisest on oodata ansamblisse uusi noori. Seetõttu jääb raepromenaadi kontsert “vanale koosseisule”  viimaseks.

Pühapäeval, 7. juulil kell 20 Pärnu Raehoovis
KITARRIDUO Esteban Colucci (Argentiina) – Heiki Mätlik (Eesti)
Kavas Argentiina tangod, milongad ja valsid

Rahvusvaheline kitarriduo
Esteban Colucci (Argentiina) & Heiki Mätlik (Eesti)

Kitarristide Esteban Colucci ja Heiki Mätliku koostöö ja sõprus algas pool tosinat aastat tagasi kui Esteban Colucci andis esmakordselt kontserte Eestis. See on jätkunud ühiste esinemiste ja salvestustega nii Baltimaades kui Argentiinas. Ka antud argentiinateemaline kava salvestatakse sel suvel, et Buenos Aireses välja anda CD-album.

Esteban Colucci on Argentiina tunnustatumaid noorema generatsiooni muusikuid. Lõpetanud Manuel de Falla nim Konservatooriumi, on ta üles astunud nii solisti kui kammeransamblistina pea kõikides Argentiina tähtsamates kontserdisaalides ja erinevates paikades välismaal. Tema repertuaaris on ladina-ameerika heliloojate Guastavino, Piazzolla kui ka Euroopa kaasaja heliloojate teosed, sealhulgas palju esmaettekandeid. Eelmisel aastal salvestas ta CD albumi Rene Eespere ja Arvo Pärdi kitarriteostega.

Eesti tuntumaid kitarrimängijaid Heiki Mätlik on solistina ja kammermuusikuna andnud kontserte Euroopas, Põhjamaades, Baltimaades, Venemaal, USAs, Canadas, Austraalias, Jaapanis ja eelmisel aastal Argentiinas ja Hiinas jm. Tal on ilmunud ligikaudu poolsada(!) CD ja DVD heliplaati sealhulgas koostöös firmade Harmonia Mundi (USA), Warner Music comp. (USA), Antes (Saksa) ja Forte (Eesti), sealhulgas J. S. Bachi lautoteoste duubelplaadi.

1990. aastast töötab Mätlik Eesti Muusikaakadeemias klassikalise kitarri õppejõuna. Muusikadoktori kraadiks valmis tal uurimustöö teemal “Johann Sebastian Bachi lautoteoste kitarriseaded ja nende esitus klassikalise kitarriga”.

Kontserdil kõlavad kuulsamad Argentiina tangod, milongad ja valsid.

Pühapäeval, 14. juulil kell 20 Pärnu Raehoovis
IVO LILLE GROUP
Ivo Lille (saksofon), Indrek Palu (elektriviiul), Rain Rämmal (klahvpillid), Henno Kelp (bass), Eno Kollom (trummid)
Kavas Ivo Lille, Indrek Palu looming

IVO LILLE GROUP

Ivo Lille – saksofon
Indrek Palu – viiul
Rain Rämmal – klahvpillid
Henno Kelp – bass
Eno Kollom – trummid

Ivo Lille Group on Eesti tippmuusikustest koosnev kollektiiv, mis kokku tulnud peapõhjusena enda kirjutatud originaalloomingu esitamiseks.

Inspireeritult Eesti rahvamuusikast on suur osa kompositsioonidest vormitud Jazz Fusioni, Nu Jazzi, Smooth Jazzi võtmesse, tihti vaevu hoomates nende algupärast päritolu. Sel aastal valmis ansamblil ka helikandja.

Kontserdil esitatakse Ivo Lille ja Indrek Palu loomingut.

Koostöös Pärnu Rahvusvahelise Saksofonifestivaliga SaxFest

Pühapäeval, 21. juulil kell 18 (NB! Mitte kl 20) Pärnu Raehoovis
Puhkpillikvintett ESTICA
Anna Kelder (flööt)
Heli Ernits (oboe)
Helena Tuuling (klarnet)
Mari Kalmet (fagott)
Kreete Perandi (metsasarv)
Kavas Wolfgang Amadeus Mozart, Antonín Reicha, Cyrillus Kreek, Villem Kapp, Lembit Veevo

Puhkpillikvintett ESTICA koosseisu kuuluvad üksnes õrnema soo esindajad. Valdavalt välismaal pillimänguoskusi täiendanud Eesti noortest muusikutest koosneva kvinteti repertuaari keskmes on eesti heliloojate muusika. Et 1950.-1980. aastatel säranud legendaarne Jaan Tamme nimeline puhkpillikvintett inspireeris paljusid heliloojaid, on eesti muusika rikas antud koosseisule loodud põnevate teoste poolest.

Ansambli eesmärgiks on olnud muusikavaramut laiemalt tutvustada, jätkates omalt poolt austusväärset puhkpillikvinteti traditsiooni Eestis. Ansambli tõid kokku ühised õpingud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 2010. aastal anti esimene ainult eesti muusikaga kontsert “Head varjata ei saa”. Jaan Tamme nimelise puhkpillikvinteti 70. juubeliaastapäeva puhul andis kvintett 2012. aastal kontserte Tallinnas, Tartus ja Pärnus ja koosseis on aktiivselt tegutsenud ka käesoleval aastal.

Pühapäeval, 28. juulil kell 20 Pärnu Raehoovis
Laimonas Salijus ja Lukas Katinas (Leedu, akordionid)
Kavas Astor Piazzolla, Laimonas Salijus jt

Pärnu Raepromenaadil astuvad üles kaks Leedu noort akordionisti Laimonas Salijus ja Lukas Katinas, kes ilma teinud kodu- kui välismaal.Laimonas Salijus on õppinud Juozas Gruodise Konservatooriumi Gražina Lukošienė klassis ja Vilniuse Leedu Muusika- ja teatriakadeemias professor Eduardas Gabnys’i klassis. Praegu õpib ta Vytautas Magnus Ülikoolis.

Edu on Salijust saatnud nii vabariiklikel kui rahvusvahelistel konkurssidel Itaalias, Sloveenias, Horvaatias, Ukrainas, Eestis, Austrias ja Lätis. Tulemuseks laureaaditiitlid vabariiklikelt võistlustelt ning järjest Grand Prix’d rahvusvahelistelt konkurssidelt: “Vamoe” (Austria), “Fisaarmonie”(Itaalia), “Daugavpils” (Läti), “Ascoltate 2009” (Leedu), “Trophee Mondiale” (JAV), “Acco Holiday” (Ukraine).

Lisaks soolokarjäärile osaleb Salijus duos “D’accordo”, akordionitrios “Chill Out” ning koos Lukas Katinasega ka Leedu talendisaates edukalt osalenud kvartetis “Ma’Tango”.

Leedu president Dalia Grybauskaitė on Salijust tunnustanud Leedu muusika kõrgtasemel hoidmise eest.Lukas Katinas õpib samuti Vytautas Magnus Ülikoolis. Festivalidel, konkurssidel ja kontsertidel on ta üles astunud erinevates kammermuusikaansamblites, osalenud meistriklassides V. Semjonovi, M. Bonnay jt juures.

Katinas on osa võtnud mitmetest mõõduvõtmistest: rahvusvaheline akordionistide konkurss Spoletos (Itaalias), „Kaunas Sonorum“ (Leedu), „Ascoltate“ (Leedu), „Vamoe 2013“ (Austria), „Ostrava 2013“ (Tšehhi Vabariik).

Akordioniduo esitab temperamentset ja särtsakat tangomuusikat Ástor Piazzolla kui Laimonas Salijuse sulest.

Pühapäeval, 4. augustil kell 20 Pärnu Raekojas
SUVEÖÖ UNENÄGU
Arbo Valdma SUVEUNIversiteet meistrikursusel osalejad
Kavas Felix Mendelssohni „Suveöö unenägu“ (seadnud Sergei Rahmaninov) jt

Maailma eri paigus klaveri meistrikursusi andev professor dr h.c. Arbo Valdma ootab oma sünnilinna Pärnusse taas pianiste nii Eestist kui kaugemalt. Tema meistriklassid Pärnus toimuvad juba 2002. aastast.

Osalejad saavad lisaks avatud tundidele Pärnu raekojas esineda mitmetel stuudiokontsertidel ja parimatele langeb osaks au esineda koos Pärnu Linnaorkestriga. Võimalus osaleda ka vabakuulajana

Pühapäeval, 11. augustil kell 20 Pärnu Raehoovis
KITARRIDUO Donato D’Antonio (Itaalia) & Tiit Peterson (Eesti)
Kavas Muro Giuliani, Enrique Granados, Manuel de Falla, Fernando Sor, Astor Piazzolla, Radames Gnattali

Mitmekülgne itaalia kitarrist Donato D’Antonio on nii solisti kui erinevate ansamblite koosseisus esinenud Itaalias, Austrias, Hispaanias, Prantsusmaal, Sloveenias, Saksamaal, Tšiilis, Kuubas ja Argentiinas. Esinemised kontserdisaalides, teatrites, raadio ja televisioonis on saanud hindavat vastukaja nii publikult kui kriitikutelt.

Zürichis (Šveitsis) sündinuna kolis D’Antonio noorelt Itaaliasse. Lõpetanud kiitusega Cesena ja Bologna Konservatooriumi, täiendas ta end Pepe Romero juures Salzburgi Mozarteumis Saksamaal ning osales Alirio Diaz’e, Manuel Barrueco ja Oscar Ghiglia meistrikursustel.

Koostööna heliloojate Samorì, Cavallone, Varotti, Telli, Piva, Costantini, Cangini, Luppi, Biscarini, Geminiani ja Furlati’ga on D’Antonio olnud hulga teoste esmaettekandja.

Eesti väljapaistvamaid kitarriste Tiit Peterson on pidevalt oodatud esineja muusikafestivalidel Eestis, Skandinaaviamaades ja Euroopas.

Lõpetanud Tallinna G. Otsa nim Muusikakooli Vladimir Katkovi kitarriklassi ja professor Juri Judini klassi Moskvas on ta end täiendanud suurmeistrite Leo Brouweri (Kuuba) ja Roberto Ausseli (Argentiina) juures.

Kontserdireisid on Petersoni viinud pea kõikidesse Euroopa maadesse. Tema ansamblipartneriteks on Eesti parimad muusikud, pikemaajalisimateks koostöö flötistide Tauno Saviaugu ja Neeme Punderiga, akordionist Allan Jakobiga, viiuldajate Ülo Kaadu, Maano Männi ja Harry Traksmanniga, tšellistide Aare Tammesalu ja Pärt Tarvasega. Vokaalsolistidest on Petersoni kauaaegsed partnerid Leili Tammel, Iris Oja, Teele Jõks, Liina Saari, Helen Lokuta, Janne Sevtsenko ja kontratenor Ka Bo Chan.

Peterson on plaadistanud kõik olulised Eesti muusika teosed kitarrile. Flötist Tauno Saviauguga on valminud CD “Mystical Uniting” 20. sajandi muusikaga flöödile ja kitarrile, ning CD “Eesti Portreed” millel kõlavad duole kirjutatud eesti heliloojate teosed. Koostööst metsosopran Leili Tammeliga sündis 2 CD-plaati Kuldar Singi muusikaga. Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ilmus CD-plaat “White Concert” Eesti heliloojate kitarrikontsertidest. Vene helilooja ja džässkitarristi Alexander Vinitskyga valmisid uued kitarripalad Raimond Valgre kaunimatest meloodiatest, mis Peterson on salvestanud CD-le “Veel viivuks jää”. 2003. aastal esitas ta Peeter Vähi „White Concerto“ kitarrile ja orkestrile Peterburi Filharmoonia Suures saalis koos Moskva kammerorkestri ja dirigent Vladislav Bulahhoviga.

Kirgliku nüüdismuusika esitajana ja propageerijana on Tiit Peterson väga palju inspireerinud Eesti heliloojaid looma uusi teoseid kitarrile – talle on kirjutanud muusikat René Eespere, Peeter Vähi, Tõnu Kõrvits, Raimo Kangro, Kuldar Sink, Urmas Sisask, Ester Mägi, Jaan Rääts, Lauri Jõeleht jt. Tuntud kitarriheliloojatest mujalt on talle kirjutanud muusikat Kai Nieminen, Jorge Cardoso, Harri Wessman ja Minna Leinonen.

Lisaks aktiivsele interpreeditegevusele on Tiit Peterson koolitanud terve uue põlvkonna professionaalseid Eesti kitarriste ning on Tallinna kitarrifestivali looja ja kunstiline juht.

Käesoleval kontserdil kõlavad Muro Giuliani, Enrique Granados, Manuel de Falla, Fernando Sor, Astor Piazzolla, Radames Gnattali teosed.

Pilet 3 €, kontserdisarja pass 10 €

Piletid müügil kohapeal tund enne kontserdi algust